theme wordpress
مقالات

نکاتی مهم درباره خرید و استفاده از تردمیل

نکات مهم در رابطه با خرید تردمیل:

۱)   قدرت موتور تردمیل باید متناسب با وزن استفاده کنندگان باشد، چون خیلی از افراد دستگاهی با قدرت موتور پایین انتخاب می‌کنند که با فشار وارد آمده، دستگاه خراب و فرسوده می‌شود.

۲)   اگر شما یک ورزشکار حرفه‌ای نیستید، اصلاً نیازی نیست برای شیب خودکار پول اضافی بدهید. شیب کاربرد چندانی برای شما ندارد. ضمن این‌که استفاده نادرست از آن می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی زانو شود.

۳)   افرادی که دچار بیماری‌های قلبی‌-‌ عروقی هستند حتما باید دستگاهی مجهز به سیستم کنترل ضربان قلب (HRC) که بر روی سینه بسته می‌شوند، خریداری کنند.

۴)   متأسفانه نوع درجه یک این وسایل ارزان نیست و همین باعث می‌شود بسیاری به سمت وسایل غیراستاندارد بروند. البته اگر بودجه شما برای این کار کافی نیست، می‌توانید سراغ کارکرده آنها هم بروید. چون بسیاری پس از خریدن آن انگیزه کافی برای کارکردن نداشته و بعداز مدتی کنار می‌گذارند. بهتر است تردمیلی بخرید که هنوز گارانتی‌اش تمام نشده باشد.

۵)      نصب و راه‌اندازی و کار کردن با تردمیل بسیار راحت و آسان است.

۶)      تردمیل‌های با دکمه فشاری بسیار بهتر هستند چون شما می‌توانید به راحتی در حین انجام ورزش، آن را تنظیم کنید. مدلی را انتخاب کنید که صفحه نمایشگرش بزرگ باشد تا خواندن سرعت، شیب، زمان و مسافت را آسان‌تر شود.

۷)   گارانتی دستگاه نیز یکی از گزینه‌های مهم می‌باشد. دستگاه‌های خوب حداقل ۵/۲ سال ضمانت موتور و تسمه و ۵ سال ضمانت مونیتور و سایر قطعات را دارند.

نکات مهم در رابطه با استفاده از تردمیل:

۱)   باید بدانیم که با چه سرعتی روی این دستگاه راه برویم یا بدویم؟ چه شیبی را رعایت کنیم؟ چه زمانی برای انجام این ورزش در شبانه‌روز مناسب است؟ فراموش نکنید بسیاری از افرادی که برای کاهش وزن به‌دنبال استفاده از این دستگاه می‌روند، افراد چاق و مسن می‌باشند که اغلب دارای مشکلات مفصلی هستند. چنین افرادی وقتی بدون برنامه از تردمیل استفاده می‌کنند، عوارض آنها چند‌برابر می‌شود.

۲)   بهترین زمان برای انجام این ورزش ۲ ساعت قبل از غذا خوردن است. در این مدت از هیچ‌گونه ماده کافئین‌دار (مانند چای و قهوه) نباید استفاده شود، چون این مواد ضربان قلب را بالا می‌برند.

۳)      لباس فرد باید نخی آزاد، و مناسب باشد. در غیراین صورت تهویه پوستی درست انجام نمی‌گیرد.

۴)      دمای اتاق باید مناسب بوده و فضای اتاق دارای تهویه خوب و غنی از اکسیژن باشد.

۵)      برای بهبود اکسیژن رسانی, حرف زدن, آدامس جویدن, خوردن و آشامیدن در حین ورزش ممنوع است.

۶)      مراقب باشید با پاشنه ندوید. برای دویدن بهتر می‌توانید از کفش سبک با کفی نرم استفاده کنید.

۷)   آب ولرم را با عسل (به نسبت ۵ درصد) و کمی آب‌لیمو یا آب پرتقال مخلوط کرده و قبل, حین و بعد از تمرین اندک‌اندک میل کنید. مقدار آن بسته به فصل سال و میزان تعرق بدن‌تان از یک‌چهارم لیتر تا یک‌ونیم لیتر می‌باشد.

۸)      تأکید می‌گردد بلافاصله پس از دویدن و گرم شدن بدن, اقدام به نرمش‌های کششی و یوگا کنید. ورزش با کشش مزایای بسیاری دارد.

۹)   نوشیدن آب‌میوه‌های طبیعی (مانند آب‌سیب, آب انگور, آب پرتقال و آب هویج) و هیدروکربورات‌هایی مانند کشمش, خرما و انجیر, بلافاصله بعد از تمرین, در کاهش اسیدوز بدن و افزایش سرعت ریکاوری عضلات نقش زیادی دارند. به یاد داشته باشید که هیچ‌کدام از این‌ها چاق‌کننده نبوده و برای بیماران دیابتی نیز مفید هستند. اکیداً از مصرف ساندیس, نوشابه‌ها و آب‌میوه‌های مصنوعی خودداری کنید.

۱۰)  اگر برای کاهش وزن، افزایش نفس، بهبود سیستم قلبی‌عروقی و استقامت، ورزش می‌کنید باید تنها در سیستم هوازی فعالیت کنید. سیستم هوازی تنها راه تندرستی و سلامتی است. درحالی‌که ورزش‌های غیرهوازی عوارض سنگین و مخربی دارند. این سیستم سه ویژگی مهم دارد:

۱)      حداقل ۳۰ دقیقه با ریتمی منظم طول بکشد. در این مدت توقف مجاز نمی‌باشد.

۲)      عضلات بزرگ بدن مانند (عضلات ران و باسن) در آن دخالت داشته باشند. (مانند دوچرخه‌سواری و دویدن)

۳)   تنفس فرد به شماره نیفتد. به این معنی که در اکسیژن‌رسانی اخلال ایجاد نشده تا بدن به‌صورت هوازی اقدام به سوزاندن چربی‌ها کند.

۱۱)  برنامه‌های تردمیل بسیار مفید و علمی هستند, در آنها مدت زمان گرم‌کردن اولیه و سرد کردن پایان تمرین, رعایت شده است. حجم تمرین نیز اغلب به‌صورت پیش‌فرض ۳۰ دقیقه است که حداقل زمان برای ورزش هوازی محسوب می‌شود. شدت تمرین را نیز می‌توان براساس توانایی شخص تنظیم کرد. به این ترتیب با یک برنامه صحیح ورزش خواهید کرد. به شرطی که شدت آن را زیادتر از حدّ تحمل خود نکنید.

گردآوری و تنظیم: فرهنگ فارغی

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن