theme wordpress
تازه ها

۱۰ اردیبهشت؛ روز ملی خلیج فارس گرامی باد

روز ملی خلیج فارس مصادف با دهم اریبهشت ماه و سالروز اخراج پرتغالی ها از خلیج فارس و تنگه هرمز است. این روز در تاریخ ایران روز بسیار مهمی است. در چنین روزی بود که پرتغالی ها تنگه هرمز را که سال ها در استعمار آن ها بود ترک کردند.

در سال ۱۳۳۰ کشورهای عربی به ویژه امارات، کویت و عربستان به تحریک انگلیسی ها نام جعلی خلیج عرب را برایخلیج فارس به کار بردند. بعد از ملی شدن صنعت نفت و کوتاه شدن دست انگلیسی ها از ایران، ابتدا نمایندگان سیاسی انگلستان از عبارت “ساحل عربی” برای منطقه ساحلی جنوب کشورمان استفاده کردند و پس از آن به مرور عبارت خلیج عربی را جایگزین خلیج فارس کردند. از سوی دیگر کشورهای عربی نیز بدون هیچ اطلاعی از تاریخ و پیشینه پراهمیت خلیج فارس، به این نامگذاری  جعلی دامن زدند و به دلیل سکونت طوایف عرب در حاشیه این خلیج، بر کاربرد نام خلیج عربی اصرار ورزیدند. پس از آن اتحادیه عرب از سال ۱۹۶۴ رسماً نام خلیج فارس رابرای عرب زبانان ممنوع کرد، اما در ایران رسانه‌های گروهی تا سال ۱۳۸۱ در این مورد سکوت کردند و مطبوعات حاضر نشدند پژوهش‌های انجام شده در دفاع از نام خلیج فارس را  منتشر کنند. تنها چیزی که منتشر شد یک جلد اطلس و دو جلد کتاب در تیراژ بسیار  کم بود که تنها در چند کتابخانه مورد استفاده قرار گرفت.

از سال ۱۳۸۱ با آمدن وب سایت های فارسی، وضعیت رسانه‌های گروهی تغییر کرد و  اولین وبلاگها و پژوهشها در دفاع از نام خلیج فارس منتشر شد. انتشاری که پس از آن بسیاری از محافل رسمی نیز مجبور به دنباله روی از آن شدند. حال آنکه نویسندگانی در کشورهای عربی شمال آفریقا نیز،  در دفاع از اصالت نام خلیج فارس مقالاتی منتشر کردند. در حالی که اعراب کشورهای حاشیه خلیج فارس دست از شیطنت های سیاسی خود بر نداشته و همچنان در رسانه های ملی و شبکه های اجتماعی خود، بر استفاده از نام جعلی خلیج عرب اصرار می ورزند.

اهمیت خلیج فارس در طول تاریخ از لحاظ سیاسی و جغرافیایی بر کسی پوشیده نیست. ارتباط این خلیج با اقیانوس هند و دسترسی به آبهای آزاد باعث شده این خلیج به لحاظ تجاری و نظامی برای کشورهای منطقه اهمیت ویژه ای داشته باشد. وجود مواد غذایی و معدنی غنی در آب های خلیج فارس نیز،  وابستگی کشورهای حاشیه را به خلیج فارس، لحاظ اقتصادی بیش از پیش مشخص می کند.

از سال ۱۳۸۰ راهکارهای حفاظت از نام و اصالت خلیج فارس، به شکل منسجم تری ارائه شد و در جلسات و سمینارهای مختلف این موضوع به بحث و بررسی گذاشته شد. در سال ۱۳۸۳ اطلس مشهور جهانی، نشنال جئوگرافیک برای اولین بار نام جدید خلیج عربی را در کنار نام بین المللی خلیج فارس قرار داد که با اعتراضات شدید جمعیت فعالان اجتماعی و فرهنگی در داخل و خارج از کشور مواجه شد و نتیجه پیگیری و اعتراض فعالان منجر به عذرخواهی مدیر موسسه نشنال جئوگرافیک از مردم ایران و برطرف کردن اشتباه وی شد. سرانجام با پیگیری و مکاتبات انجام شده در خصوص یکسان سازی نام های جغرافیایی ایران، نام خلیج فارس به عنوان میراثی کهن و جاودان برای این روز انتخاب شد.

۱۰ اردیبهشت؛ روز ملی خلیج فارس گرامی باد.

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

بستن
بستن