theme wordpress
مقالات

دویدن در جودو

دویدن
منبعJudoAdvisor

اگه قصد دارید که بصورت حرفه ای جودو کار کنید باید دویدن رو در برنامه های ورزشی خود قرار بدهید. اما اگر جودو رو نمیخواهید به منظور مسابقه دادن دنبال کنید میتونید با دویدن آمادگی جسمانی و نفستون رو زیاد کنید  و همچنین قدرت پاهاتون رو افزایش دهید. به عنوان یک جودو کار شما به ترکیبی از استقامت، سرعت و قدرت نیاز دارید.

برای استقامت – دو استقامت –> که باید مدت طولانی بدوید اما نه با سرعت زیاد که به بدنتون فشار بیاد. با این کار نفستون باز میشه.

برای سرعت – دو سرعت –> باید مسافت کوتاهی رو با حداکثر سرعت بدوید. که به تدریج سرعتتون زیادتر خواهد شد و البته قدرتتون.

برای قدرت – دوید رو سطح شیبدار –> وقتی روی سطوح سربالایی بدوید ماهیچه چهارسرتون بشدت درگیر و باعث افزایش قدرت پاهایتان میشود.

قبل شروع به موارد زیر دقت کنید:

۱٫ از آنجایی که در هنگام دویدن به مچ پا، زانو، ستون فقرات و … فشار وارد میشود مطمئن شوید که هیچ نوع آسیب دیدگی جدی در این نواحی نداشته باشید.

۲٫ هدفتان را مشخص کنید. و همینجوری چون به نظرتون ایده خوبیست شروع به دویدن نکنید! اول ببینید اگه وضع نفستون خرابه اول تمرکزتون رو روی دویدن استقامت بگذارید نه اینکه شروع کنید به دو سرعت.

۳٫ بعد از اراده راسخ شما به یک جفت کفش مناسب احتیاج دارید. با انتخاب یک کفش خوب نه تنها دویدن برایتان آسانتر خواهد شد بلکه احتمال آسیب دیدگیتون هم کاهس پیدا میکند و در نهایت نتیجه مطلوب تری بدست خواهید آورد. یک کفش خوب باید کاملا انعطلاف پذیر باشد – پاشنه داشته باشد(نباید کفش صاف باشه).

۴٫ دوره استراحت فراموش نشه. سعی کنید در روزهایی که باشگاه نمیرید برنامه دویدنتان را بگنجانید. هیچ وقت نباید در دویدن به بدنتان فشار بیاورید که در هنگام جودو کار کردن بدنتان خسته باشد. یادتان باشد بخاطر ارتقا جودویتان دارید میدوید.

اما چگونه بدویم:
ممکنه اینجوری فکر کنید که چون جودوکار هستید و از شرایط فیزیکی مناسبی برخوردارید باید یک مسافت طولانی رو با سرعت زیاد بدوید. اما این کار مطمئنا باعث آسیب دیدگی شما و در نتیجه لطمه وارد شدن به تمرینات جودوی شما میشود. پس باید برنامه دویدن خود را با سرعت کم در مسافت نه چندان زیاد شروع کنید. به همین دلیل بهتر است یک هدف ۵ کیلومتری برای خود تعیین کنید. و به مدت ۹ هفته سعی کنید به این هدف (۵ کیلومتر دویدن آرام) برسید.

توجه داشته باشید که باید افزایش مسافت شما به ازای هر هفته ۵% الی ۱۰% باشد. یعنی اگر در حال حاضر ۱۰۰۰ متر در هفته میدوید، هفته بعد باید این مقدار را به ۱۱۰۰ متر افرایش دهید.

توضیح بیشتر: شما باید در هر جلسه دویدن مسافت خود را محاسبه کنید و در پایان هفته کل مسافت دویده شده را جمع بزنید و با افزایش ۵ الی ۱۰ درصدی، هفته بعد طوری برنامه خود را تنظیم کنید که در حدود همین مسافت بدوید. با یک مقدار محاسبه، شما شانس آسیب دیدگی و خستگی مفرط رو تقریبا از بین میبرید.

موفق باشید

گردآوری و تنظیم: امیر سعید یزدانی

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

بستن
بستن