theme wordpress
تازه ها

۱۳ آبان، روز با شکوه حماسه­ ها، «روز ملی مبارزه با استکبار» و روز مرگ بر آمریکا گرامی باد

سیزدهم آبان هر سال، یادآور سه رخداد مهم در تاریخ ایران اسلامی است. تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت امریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ .

این ها سه رویداد با یک هویت بودند که هر کدام در شکل گیری حرکت انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کردند. هویت هر سه اتفاق (مبارزه با استکبار) بود و به همین دلیل، این روز به یاد ماندنی «روز ملی مبارزه با استکبار» نامیده می شود.
۱۳ آبان، روزی که ملت ایران با عشق و ایمان به آرمان خویش، همه قدرت­های استکباری را به سخره گرفت و شکوه پوشالی شان را پایمال کرد.

در سیزدهم آبان، دانشجویان پاک سرشت، در سالگرد شهادت دانش ­آموزان و تبعید سر سلسله بیداردلان حضرت امام خمینی(ره)، مردانه بر دیو پلید طاغوت تاختند و لانه فساد را درهم کوبیدند.

در پرتو آموزه­های امام، نوجوانان روزهای انقلاب و دانش­آموزان روزهای پرشور مبارزه و حماسه، از راهپیمایی­ها، مبارزه­ها و شعارها بیش از درس­های مدرسه، درس آموختند، ازاین رو، برای فراگیری بیشتر، در روز ۱۳ آبان سال ۵۷ مدارس را تعطیل کردند و راهی دانشگاه تهران شدند. در آن روز، دانش­آموزان مسلمان ایرانی در خون خود وضو گرفتند، به امام خود اقتدا کردند، در قیام نماز، تنها خدا را بزرگ و لایق بزرگی خواندند و نمازشان را رودرروی معبود و در بهشت او سلام دادند.

روز ۱۳ آبان، روز دانش­آموز نیز هست؛ زیرا ۴۰ سال پیش در چنین روزی، دانش­آموزان انقلابی توانستند دانش و آموزندگی را با حماسه و دلیری پیوند دهند و غبار خودباختگی را از سیمای مدرسه بروبند. در آن روز، راه مدرسه تا خیابان، چنان پیموده شد که رزمندگان بی­باک، جبهه­ ها را درمی­ نوردند و در برابر آتشبار ستم، صف­آرایی می­کنند؛ آرایشی نظامی با سلاحی که کتاب نام داشت. در سیزدهم آبان، دانشجویان و دانش­آموزان ایرانی در قله سربلندی، با سینه­هایی به پهنای دشت­های کویری، آشیانه فساد و لانه جاسوسان را از هم گسیختند. آن روز، دانشگاهیان دین باور، به پیروی از امام نور، دیواره­های تاریک نفاق و خیانت را فرو ریختند و شمعی فروزانتر از شمع نخست افروختند.

سیزدهم آبان، شاهد وداع ایرانیان با رهبر دلیر خود برای سالیانی چند بود. سیزدهم آبان، آن روز را به خوبی در یاد دارد، روزی که ستمگران زمانه به خانه­ای حمله کردند و کسی را که آشناترین نام برای دل­سوختگان اسلامی بود و شیداترین نغمه­ ها را در گوش انسان­های مؤمن زمزمه کرده بود، به بیرون از مرزهای جغرافیای ایران تبعید کردند، غافل از آنکه خمینی­ را برای همیشه در دل­های آزادی­خواه جاودانه کردند.

سیزدهم آبان، روزی است که جوانه­ های سبز ایمان رویید و دانش­آموزان مسلمان به نشانه اعتراض به حکومت، در دانشگاه تهران تجمع کردند و تاریخ، شاهد خون به ناحق ریخته آنان شد. دانش ­آموزان انقلابی برخاستند تا انقلاب ننشیند و فریاد کردند تا جهان، پیام انقلاب را بشنود.

حماسه دانشجویان در این روز، پوچ و پوشالی بودن قدرت ابرقدرت­ها را ثابت کرد. آری، در این روز وحدت کلمه و تکیه بر قدرت ایمان و قدرت رهبری دینی بار دیگر به نمایش درآمد. همچنین این روز پرشکوه و ماندگار، هرگز فراموشمان مباد!

جوانان همیشه غیور ایران با این عمل انقلابی خویش، به جهانیان فهماندند که می­توان با توکل به خدا و تکیه بر اقتدار دین و ایمان، در برابر هر قدرت زورگویی ایستاد.

همچنین در این روز دانشجویان دین­مدار و مطیع رهبر، با اعتقادی راسخ، بر لانه کفر و باطل شوریدند و با عشق و ایمان به آرمان والای انقلاب اسلامی، مرکز جاسوسی امریکای جهان­خوار را فتح کردند و قدرت دروغین آنان را پایمال ساختند. فتح لانه جاسوسی، به همه مستضعفان جهان آموخت بر ضد مستکبران می­توان به پاخاست و حقوق ازدست رفته خود را از چنگال غاصبان و ستمگران بیرون کشید. این روز با شکوه که یادآور حماسه­ها و فداکاری­های دانشجویان ایرانی است «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» نام­گذاری شد تا خاطره آن فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند.

اینک ما مانده­ایم با خاطرات آن روزها و می­دانیم امروز اگر در سایه آرامش و امنیت راحت نشسته­ایم، مدیون استقامت شهیدانی هستیم که در آشوب ظلمت چیره، به مصاف شب رفتند تا ایمان خفته انسان را به سامان صبح برسانند.

یاد همه شهیدان دانش ­آموز، گرامی و خاطره سیزدهم آبان در یادها جاودانه باد.

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

بستن
بستن