theme wordpress
تازه ها

دیده برهم منه‌ای سرو به خون غلطیده …. تا نگویند حسین داغ برادر دیده

هنوز و بعد از این همه صدسال، محرم به روز نهم که می‌رسد، دل‌ عالم آدم می‌لرزد که فردا نینوا چه غوغایی بر پا خواهد بود؛ زمان محاصره به پایان خود رسیده و حسین(ع) و یارانش به روز واقعه آگاه شده‌اند.

شب تاسوعاست و محرم به روز نهم رسید. محرمی که با خود شمیمی از حسین(ع) می‌آورد و حسینی که نامش با جان شیعیان آمیخته و ذکر دل همه‌شان است. محرم به روز نهم رسید و تاسوعا شد، تاسوعای حضرت عباس(ع) علمداری که بر دل‌های عاشقان یکه‌تازی می‌کند و این روزها و شب‌ها به نامش ثبت شده است .

چنان همه‌ جا رنگ و نوای عزا به‌ خود گرفته که امروز همان محرم سال ۶۱ هجری است. روز واقعه، روز عباس، روز حسین، روز عشق بازی با جانان، همان روزی که به جان عالم شورش افکند و نوحه و عزا و ماتم را برای محرم ابدی کرد .

دیده بگشا که طبیبت سر بالین آمد          دیده بگشا که حسین با دل خونین آمد

دیده برهم منه‌ای سروبه خون غلطیده          تا نگویند حسین داغ برادر دیده

جنود نامسعود او سوار شد و رو به سپاه سیدالشهداء آوردند در حالی که آن حضرت در پیش خیمه، شمشیر خود را در بر گرفته بود و سر به زانو نهاده بود و به خواب رفته بود. جناب زینب چون هیاهوى لشکر را شنید، نزد برادر دوید، عرض کرد: برادر مگر صداهاى لشکر را نمی شنوید که نزدیک شده اند. پس حضرت سر از زانو برداشت و خواهر را فرمود که ای خواهر اکنون رسول خدا را در خواب دیدم که به من فرمود: تو بسوى من خواهى آمد . حضرت زینب تا این خبر را شنید، بر صورت زد و واویلا گفت. حضرت فرمود که ای خواهر ویل و عذاب از براى تو نیست، صبر کن و ساکت باش، خدا تو را رحمت کند. پس جناب عباس را فرستاد تا تحقیق کند چه مطلب شده است. چون معلوم کرد که بناى قتل است، آن شب را حضرت از ایشان مهلت خواست که قدرى نماز و دعا و استغفار به جا آورد و بالجمله این روز، روز اندوه و حزن اهل بیت (ع) است.

تاسوعا رسید و به‌دنبالش عاشورا هم خواهد آمد و رستخیز عظیمی زمین و آسمان را فرا می‌گیرد تا عالیمان نفخ صور را در عرش اعظم به گوش جان بشنوند، همان صبح تیره‌ای که کار جهان و خلق جهان درهم خواهد ریخت. همان روزی که خورشید از مغرب طلوع خواهد کرد و آشوبی فراگیر تمام ذرات را در برخواهد گرفت .

گر خوانمش قیامت دنیا بعید نیست/ این رستخیز عام که نامش محرم است، محرم و عزا و ماتم، جن و ملک و انس را در غمی بزرگ فرو برده و پیشانی‌ها بر زانوی غم قرار داده است، روزی که به‌راستی عزای اشرف اولاد آدم برپا است .

همه جای را نوای عزا پر کرده است و بانگ ماتم، دل‌ها را تا کربلای حسین می‌برد و بر فراز آسمان بین‌الحرمین به گردش در می‌آورد .

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن