theme wordpress
تازه ها

۱۷ شوال روز فرهنگ پهلوانی، از سربلندی پرچم اسلام به دست امیرالمومنین(ع) تا افتخارآفرینی های پهلوان محمود میران

هفده شوال روزی است که حضرت علی با عمروبن عبدود پهلوان معروف عرب مبارزه کرد و او را شکست داد و پرچم اسلام را سر بلند و پرچم کفر را واژگون ساخت، به همین دلیل این روز را به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامیده اند.

در این جنگ حضرت علی(ع) پس از شکست دادن عمرو بن عبدود به طرف او رفت تا سرش را از بدنش جدا کند که عمرو آب دهان خود را به صورت مبارک مولی الموحدین انداخت؛ حضرت از جای خود برخاست و مقداری در میدان جنگ قدم زد سپس به سمت او رفت ،عمرو علت این کار را جویا شد حضرت گفت: آن لحظه که آب دهانت را به صورت من انداختی من را غضب گرفت نمی خواستم تو را به این حالت بکشم؛مقداری قدم زدم تا آرام شوم و تو  را به خاطر خداوند لا شریک له بکشم. به دلیل این پهلوانی، ایثار، شجاعت و از خود گذشتگی این روز به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامیده شد.

پیامبر به مناسبت ۱۷شوال روز جنگ دلاورانه مولا علی(ع) با عمروبن عبدود دراین خصوص فرمودند:” امروز تمام ایمان در مقابل تمام کفر به میدان رفته است .”

 

 

آنچه از تاریخ پهلوانی ها درایران به جامانده است، بیش از شرح دلاوری ها و فتوحات قهرمانی در عرصه ورزش، داستان هایی است که حکایت از تواضع و فروتنی پهلوانان این خطه دارد. انسان هایی که با عمل به آموزه های فرهنگی دینی و مذهبی مورد اعتماد مردمان عصر خویش قرار گرفته اند و با اعمال نیک، نام خود را در تاریخ جاودانه کردند و امروز یکی از ذخایر بزرگ فرهنگی ما، همین قصه های زندگی بزرگان و شرح آداب و سنن پهلوانی است که سینه به سینه و جد اندر جد به ما رسیده است.

دراین بین، پهلوانی که توانست طی سالهای ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۸ سه بار پیاپی صاحب بازوبند پهلوانی کشور بشود کسی نبود جز جهان پهلوان غلامرضا تختی، مرد همیشه جاوید تاریخ اخلاق وورزش ایران … آری آقا تختی در سال ۱۳۳۸ به این افتخار بزرگ دست یافت وپس از ایشان هرگز کسی تا دهه هفتاد هجری شمسی بدان دست نیافت تا اینکه جوانی خوش قد و قامت و رعنا به نام سید محمود میران از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۷۶ توانست چهار بار پیاپی پهلوان کشور شود. جالب تر اینکه او اولین پهلوان بعد از انقلاب ورزش ایران است که صاحب بازوبند دائمی پهلوانی شد.

سید محمود میران یکی نوابغ تاریخ ورزش است. این جوان تحصیلکرده که ورزش قهرمانی را با کسب عنوان قهرمانی جوانان جهان در کشتی آغاز نمود، در رشته جودو هم در چهار المپیک طی دهه های ۷۰ و۸۰ هجری شمسی قهرمان تیم ملی جودو بوده وبیش از ده دوره مسابقات قهرمانی جهان و جام جهانی را دیده و از ۴ دوره بازیهای آسیایی و ده ها رقابتهای قهرمانی آسیا صاحب تعداد کثیری مدال های رنگارنگ بین المللی شده است. این دلاور عزیز و پهلوان فراموش نشدنی ورزش کشورمان در وزن آزاد و آخر در دو وزن جدا از هم همزمان شرکت می کرد و بارها مدال های مهمی کسب کرده و علاوه بر جودو، چندین بار قهرمان کشور و آسیا در رشته کشتی هم شده وپس از ۱۸ سال پرافتخار حضور در تیم های ملی جودو و کشتی، در مقام مدیر تیم های ملی جودو نیز پس از المپیک پکن با تحصیلات کارشناسی ارشد و سوابق ارزنده، خدمت کرده است.

پهلوان سید محمود میران از چهره های شاخص ورزش ایران در رشته های باستانی به عنوان پرافتخارترین پهلوان صاحب بازوبند و صاحب زنگ و صلوات کشور و قهرمان کشتی و المپین رشته جودو، در راستای احیای شاخصه های اصیل ورزشکاری و پیروی از سیره علوی برای جوانان این مرز و بوم با توجه به اخلاق اجتماعی زبانزدش، یک الگوی تمام معناست.

هیات جودو، جوجیتسو و کوراش استان تهران وظیفه خود می داند به مناسبت۱۷ شوال روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای، در کنار حماسه آفزینی امیرالمومنین حضرت علی(ع) و شکست دادن پهلوان معروف عرب، یادی کند از پهلوان محمود میران و افتخارات ورزشی و اخلاقی او و این روز را به تمامی ورزشکاران و ورزش دوستان تبریک بگوید.

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

بستن
بستن