theme wordpress
تازه ها

همه اتفاقات سه دهه جودو، به نفع امینی رقم خورد

در هفده شماره گذشته یادداشت های روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان: وقتی جودو اسیر سیاسی کاری شد، به اینجا رسیدیم که بعد از المپیک پکن، رضوی استعفا داد و علیرضا امینی که آن زمان نایب رئیس فدراسیون بود، جانشین رضوی شد.
در قسمت هیجدهم این یادداشت آمده است: شاید ذکر این نکته برای ثبت در تاریخ جالب باشد؛ همه اتفاقاتی که طی سه دهه در جودو افتاد جملگی به نفع امینی رقم خورد. رفتن تاکاهاشی (مربی ژاپنی تیم ملی جودو ایران) بعد از بازیهای آسیایی در زمان ریاست مهرآئین، هم راه نبودن بسیاری از جودوکاران و مربیان قدیمی با فدراسیونی‌ها، شاگرد استاد یزدانی بودن و خلاصه رفتن درخشان و پس از آن رضوی و… همه و همه دست به دست هم داد تا علیرضا امینی از سرپرستی اردو در دوره مهرآئین، پله‌های ترقی را بپیماید و ره صد ساله را یکی دو ساله طی کند!
«تاکاهاشی» که از ایران رفت. کیهان و دیگران هم که تا آن زمان بالای سر تیم بودند به نوعی از تیم ملی قهر کردند و کسی حاضر نشد مسئولیت تیم‌ ملی را که دست‌خالی از بازیهای آسیایی هیروشیما بازگشته بود، بپذیرد. در واقع اختلافاتی که همواره وجود داشت به اوج رسید. مدتی هم فدراسیون در گیرودار انتخاب سرمربی بود. در همین زمان برای اینکه جودوکاران در اردو از تمرین غافل نشوند و مقداری هم لجبازی چاشنی مسئله بود که به امینی گفته شد حالا که در اردو است مواظب باشد بچه‌ها از تمرینات دور نشوند و این سرآغاز حضور امینی در تیم ملی به عنوان مربی و بعدها سرمربی، مدیر تیم‌های ملی و خلاصه نایب رئیس و رئیس فدراسیونی او گردید.
امینی دوره آموزش سربازی را در یزد گذرانده بود و در همان چند ماه با جودو یزد و عوامل آن آشنا گردید. دوستی عزیزی با امینی هم از همان زمان آغاز شد و همین دوستی سبب گردید عزیزی به جای مینوکده به کمیته داوران بیاید.
مینوکده هنگامی که از کمیته داوران فدراسیون می‌رفت یک حرف جالب زد و رفت!
او گفت: شما می‌گویید باید به حرف شما گوش می‌کردم اما من در قضاوت‌هایم چه در المپیک و چه هر جای دیگری جز به فرمایش علی(ع) که فرموده است: «باید حق را در نظر گرفت و حق را به حقدار داد» فکر نکردم و در المپیک هم همه قضاوت هایم بر همین اساس بود.
در دوره امینی بود که حادثه ناگوار سقوط هواپیمای حامل ملی‌پوشان نوجوان ایران اتفاق افتاد.
در آن حادثه ۱۵ جودوکاری که راهی اردوی مشترک در ارمنستان (ایروان) بودند، جان خود را از دست دادند. هواپیمای حامل جودوکاران نوجوان بعد از بلند شدن در فرودگاه مهرآباد در بیابان‌های قزوین سقوط کرد و پس از آن بود که موضوع صغر سنی اکثر جودوکاران حادثه دیده مطرح و مدتها کش پیدا کرد.
فدراسیون امینی در کنار این بدبیاری، در حیطه قهرمانی و تیم ملی هم چندان موفق نبود اگرچه «چیرو» ایتالیایی را هم به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگسالان به ایران آورد اما کار به جایی نبرد.
«چیرو» نیز معضلاتی برای جودو بوجود آورد که فدراسیون ناچار شد زودتر از موعد قراردادش، عذر او را بخواهد (چیرو دوره‌ای حریف آرش میراسماعیلی در مسابقات جهانی و رقابتهای بین‌المللی بود).
در حالی که فدراسیون به جای او می‌توانست از نیروهای داخلی و مربیان وطنی در تیم ملی استفاده کند، امینی حتی به خاطر این ایتالیایی ترکیب کادر فنی تیم ملی جوانان را نیز به هم زد و مجید زارعیان سرمربی جوانان که موفق عمل کرده بود را برداشت و حاج‌یوسف‌زاده که کنار دست چیرو به عنوان مربی بود را به جوانان برد و زارعیان را جایگزین حاج‌یوسف‌زاده در بزرگسالان کرد.
اما زارعیان که بخوبی می‌دانست این مربی ایتالیایی حرفی برای گفتن ندارد، حاضر به همکاری با او نشد!! زارعیان چندین بار به مربیگری تیم ملی منصوب شده و در هر دوره‌ای هم موفقیت‌هایی داشته، اما هیچگاه به او فرصت کافی داده نشده است که بتواند تمامی برنامه‌هایش را به سرانجام برساند.
*مجتبی کمپانی

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن