theme wordpress
تازه ها

سیاست به همان اندازه‌ که می‌توانست به ورزش کمک کند، بیشتر از آن زیان زد

در ده شماره گذشته یادداشت های روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان: وقتی جودو اسیر سیاسی کاری شد، به اینجا رسیدیم که در تعدادی از فدراسیون‌ها چنین سیاستی اتخاذ گردید و افراد سیاسی و با نفوذ جذب ورزش کشور شدند. درخشان نیز در راستای همین سیاست به ورزش و فدراسیون جودو آمد!
در قسمت یازدهم این یادداشت آمده است:
سیاست سپردن ریاست فدراسیونهای ورزشی به افراد بانفوذ و سیاسی در واقع یک سیاست راهبردی برای سازمان ورزش تلقی می‌شد.البته پیش از هاشمی طباء در دوره مسئولیت دکتر غفوری فرد در سازمان، این روش اتخاذ گردید و در دوره هاشمی طباء ادامه یافت و شدت هم گرفت.
آمدن مهندس ترکان به فدراسیون کشتی در دوره غفوری فرد بود و یا پیش از این نیز آمدن مهندس محلوجی (وزیر وقت معادن و فلزات) به کمیته ملی المپیک نیز از جمله شروع اینگونه تصمیمات بود که برای کمک به ورزش وارد دستگاه ورزش کشور شدند.
تعدادی از این افراد در کار خود موفق بودند.مثلا آمدن یزدانی خرم به والیبال تحول شگرفی در این رشته ورزشی به وجود آورد. در آن موقع والیبال ایران در سطح بین‌المللی و حتی قاره نیز محلی از اعراب نداشت. چنانچه اکنون می‌بینیم این ورزش تیمی به المپیک راه یافته، حاصل زحماتی است که این مدیر اقتصادی طی ۱۷ سال در والیبال کشید و مرهون اعتبارات زیادی بود که علیرغم بودجه محدود ورزش، به بدنه والیبال کشور وارد کرد و امروز می‌بینیم که تیم ملی والیبال ایران جزء شش تیم برتر جهان و اول آسیا قرار دارد و سهمیه المپیک را بعد از ۵۲ سال برای نخستین بار به ارمغان آورده است. اما متاسفانه در حال حاضر امثال یزدانی خرم‌ها که بی‌ادعا نیز کار می‌کردند و تنها هدفشان ارتقاء ورزش کشور بود و جز اعتلای نام ایران دغدغه دیگری نداشتند خارج از گود ورزش قرار دارند و از تجربه و توانایی‌های آنان برای موفقیت ورزش بهره برده نمی‌شود.افسوس که وزارت ورزش تنها به همان نیروهای محدود در وزارت‌خانه بسنده کرده و حتی تا چند قدمی خود را هم نمی‌بیند که چه نیروهای توانمندی وجود دارند که می‌توانند کمک حال ورزش باشند. اما متاسفانه سیاست بیشتر روی دیگرش را به ورزش نشان داد و به همان اندازه‌ای که به ورزش می‌توانست کمک کند بیشتر از آن به ورزش زیان زد.
یزدانی خرم پس از والیبال به کشتی رفت و دیدیم که در کشتی نیز موفق عمل کرد و سه مدال طلای کشتی فرنگی به همراه مدالهای کشتی آزاد در المپیک لندن در واقع حاصل تلاش و مدیریت درست او بود که به همراه اعتبارات فراوانی که نصیب کشتی کرد توانست در المپیک ۲۰۱۲ لندن شگفتی ساز شود. اما متاسفانه همین مدیر نیز در آستانه اعزام تیم‌های ملی کشتی به المپیک، به خاطر دخالت سیاسیون در ورزش مجبور به ترک فدراسیون کشتی شد. در حالی که در صورت حضور او در کنار کشتی، قطعا شانس کشتی آزاد در کسب مدال طلا بیشتر بود و کشتی آزاد نیز بیشتر از فرنگی امید کسب عنوان قهرمانی داشت.
نمونه‌های دیگری نیز بودند که وارد ورزش شدند و کمک حال رشته‌های ورزشی بودند، مانند مهندس مظاهری در شنا و….
آمدن درخشان به جودو طی یک مقطع ۱۲ ساله نیز چنین شد و جودو تا رسیدن به المپیک پیش رفت.
از حق که نگذریم، درخشان خوب پیش رفت و در مدت زمان کوتاهی توانست به تمامی مسائل جودو احاطه پیدا کند.او ضمن آنکه مشکلات و نقاط ضعف و قوت این ورزش را دریافته بود، به سرعت ۱۰۱ تکنیک جودو را هم آموخت و در کلاس‌های آموزشی داوری و آزمون داخلی و خارجی جودو شرکت نمود و حتی به مسائل فنی نیز اشراف پیدا کرد.
درخشان همچنانکه در جودو مدیریت می‌کرد، همزمان در معاونت استانها، مجلس و حقوقی سازمان تربیت بدنی هم حضور داشت و از آن طریق، هم بخشی از مشکلات ورزش را مرتفع می‌کرد و هم به داد جودو می‌رسید.
نسل بعدی جودو در راه بودند و آرام، آرام به تیم ملی اضافه می‌شدند. در همین برهه درخشان به فکر تغییرات ساختاری جودو نیز بود. او درصدد بود تا نیروهای جوان و فعال را به ترکیب فنی و کادر مدیریتی تیم ملی اضافه کند.
نسل جوان در راه، حالا بخشی از ترکیب اصلی تیم‌های ملی را تشکیل می‌دادند. جودوکاران جوانی مانند آرش میراسماعیلی، کاظم ساریخانی، مسعود حاجی آخوند زاده و…
حالا تیم ملی جودو که تا پیش از این فقط به مدال سنگین وزن آسیا فکر می‌کرد اکنون به مدال‌های سبک وزن جودو هم نظر داشت! و می‌خواست سکوهای قهرمانی اوزان پایین را نیز از آن خود کند.
این اتفاق در رقابتهای قهرمانی آسیا در سال ۱۹۹۹ که به میزبانی کشور چین برگزار می‌شد، افتاد.
آرش میراسماعیلی جودوکار جوان و آتیه‌دار لرستانی مدال طلای سبک وزن آسیا را به گردن آویخت.
*مجتبی کمپانی

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

بستن
بستن