theme wordpress
تازه ها

وقتی جودو اسیر سیاسی کاری شد!

مدتی است، بسیاری از رسانه ها و مطبوعات به موضوع ورزش جودو که این روزها بیش از پیش با ناملایمات دست و پنجه نرم می کند، می پردازند.
اما هیچ یک به اصل موضوع و اینکه ورزش جودو چگونه به اینجا رسیده، نپرداختند. براستی چگونه جودو که دوره ای راه تکامل و موفقیت را می پیمود «اسیر سیاسی کاری شد» و ورزشی که بصورت بنیادی می رفت مسیر ترقی را بپیماید به یکباره دچار تغییرات نامحسوسی گردید. تغییراتی که نوسانات زیادی را به همراه داشت و اکنون به اینجا رسیده است که نمی تواند حتی ملی پوش خود را مدیریت کند.
برای روشن شدن مطلب بی تاثیر نیست که مقدمه ای در مورد موقعیت جودو طی سالهای گذشته داشته باشیم و در چند شماره، تاریخی که بر جودو ایران گذاشته را ارایه دهیم.
ورزش جودو پیش از سال ۵۷ بیشتر نزد نظامیان رونق داشت و ارکان تشکیلاتی آن در کشور هم معمولا از افراد نظامی انتخاب می گردید. در آن دوره تعدادی از فدراسیون های ورزشی نیز اینگونه بودند: مثل سوارکاری،جودو، قایقرانی،تیراندازی و … که از جمله شاخه ای ورزشی و رزمی نظامی ها محسوب می شدند، به همین خاطر در راس این ورزش ها نیز عموما افراد نظامی گمارده می شدند تا از امکانات درون ارتش و کشور به نفع هردو مورد استفاده قرار بگیرد. البته بسیاری از این رشته های ورزشی فعالیت درون سازمانی داشتند تا برون سازمانی، اما جودو نیز علیرغم وجود نظامی ها از سوی تعدادی ورزشکار ارامنه نیز در ایران ترویج می شد که این گروه نیز جودو را در سطح باشگاه ها توسعه دادند. اما پس از انقلاب شکل کار به گونه ای دیگر گردید و از آنجا که همه چیز تغییر می کرد تشکیلات ورزش جودو هم اندک، اندک از حیطه افراد نظامی خارج شد، اگرچه بواسطه نیاز آن روزهای کشور بخصوص جنگ، سپاه اقبال بیشتری به این رشته ورزشی نشان می داد. در واقع یک پای کار شد و تعلیم ورزشهای رزمی از جمله جودو را در راس برنامه های آماده سازی نیروهای خود قرار داد. این نخستین چالش در راس ورزش جودو بود که در مسیر تحولات و تکامل این رشته نیز بی تاثیر نبود، اما آنچه که جودو بعد از سال ۵۷ تا به امروز طی کرد از آنجا آغاز شد که محمد مهرآئین از پیشکسوتان و قدیمی های جودو در نخستین روزهای تشکیل دولت شهید رجایی به پای کار آمد. حاج محمد مهرآئین از سوی مصطفی داودی رئیس وقت سازمان تربیت بدنی بعنوان رئیس فدراسیون های جودو، کاراته و تکواندو انتخاب شد.
مهر آئین دوره نوجوانی و جوانی خود را ابتدا در رشته کاراته و سپس در ورزش جودو گذرانده بود و پیش از آنکه گرفتار زندانهای رژیم پهلوی بشود، گروه های مبارز با رژیم را تعلیم ورزشهای رزمی و دفاع شخصی می داد و در سال های زندان هم برای اموزش زندانیان سیاسی به همین کار مبادرت می کرد تا اینکه در سال ۵۷ همزمان با آزاد شدن زندانیان سیاسی از بند آزاد شد و به فعالیت در مکان های مختلف کشور از جمله ورزش پرداخت. کارهای بزرگ او همواره در ورزش خصوصا ورزش جودو و جانبازان و معلولان در اذهان باقی است. (ادامه دارد)
* مجتبی کمپانی

print
Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

بستن
بستن